Jídlo

V přírodě se osmáci živí převážně trávou a kůrou, a proto nejsou zvyklí na kalorické bomby typu směsek plných semínek, v horším případě pak se sušeným ovocem a oříšky. Naprosto nevhodné jsou také různé okusovací tyčinky lepené medem. Jejich organismus není přizpůsobený na trávení podobně tučných a sladkých jídel a výsledkem takového krmení jsou tlustí osmáci trpící nejrůznějšími chorobami, nejvíce pak cukrovkou. Osmáci nemají rozum z toho, co je pro ně dobré a klidně se budou nacpávat sušenými banány, protože jim chutnají, tudíž musíme mít rozum my a krmit je pro ně vhodnou stravou.

Kvůli výše uvedeným důvodům musíme proto dávat dobrý pozor, co kupujeme za směsku. Naprosto nevhodné jsou směsky pro hlodavce s vysokým obsahem kukuřice a slunečnicových semen, extrudovaných obarvených kousků a tzv. „směsky pro činčily“ se sušeným ovocem. Ovšem i u směsek speciálně určených pro osmáky si musíme dávat pozor, neboť výrobci jsou schopni do nich nacpat oříšky, hrozinky, med a podobné nesmysly a ještě se s klidem tvářit že právě jejich směska je pro osmáky ta nejvhodnější. Ideální je namíchat si vlastní směsku. Tak máme přehled o jejím složení a můžeme ji průběžně upravovat našim osmákům na míru.

Pro osmáky je nejlepší přírodní potrava – seno, bylinky, květy, zelenina, trávy, kůra, listí a větve. Všechna ostatní potrava (obilniny, semena, olejniny) je doplněk a na to musíme myslet při sestavování osmáčího jídelníčku.

nejprve bychom rádi zdůraznili, že obilninové směsi nejsou základní potravinou. Tou je seno, větvičky s listím a zelenina. Obilninové směsi jsou pouze doplněk výživy a rozhodně byste jí neměli podávat víc než lžičku na osmáka a den! Jinak hrozí, že osmák ztloustne a začne trpět na řadu nemocí. Nadmírou kalorické stravy osmákovi zkracujete život! 

Pokud si nechcete směs sami míchat z kupovaných obilnin (vyjde to daleko levněji a nedáte tam nic nezdravého), tak kupujte obyčejné směsi pro křečky. Čím obyčejnější, tím zdravější. Aby obsahovala pouze směs obilí s troškou kukuřice a slunečnice a co nejméně různých barevných extrudovaných výrobků, jsou plné éček. Nesmí obsahovat žádné sušené ovoce, luštěniny a ořechy. Zkuste taky, zda vašim osmáčkům nechutná i proso nebo lesknice, na zkoušku kupte malé balení krmení pro andulky a smíchejte ho v menším poměru s krmením pro křečky. Spoustě osmáků proso chutná.
Pokud chcete podávat granule pro činčily, tak si zkontrolujte jejich obsah. Pokud jsou šedé, tak budou vyrobené z obilí a nejsou pro osmáky moc vhodné. Jsou příliš kalorické a to je už lepší podávat rovnou jen obilnou směs, protože není tak kalorická a víte, že v ní není namleto bůhvíco. Zdravé granule pro činčily jsou tmavě zelené z vojtěšky, ale většina osmáků je vůbec nejí.

Já osobně si směs míchám z kupovaných druhů obilí: pšenice, ječmen, neloupaný oves, trocha slunečnice a kukuřice (v malé míře), různé druhy prosa a lesknice. Je to za babku a hlavně vím, že moje směs není nezdravá. Ale hlavně podávám směs pouze jednou denně a to méně než lžičku na osmáka! Nemějte strach, že budou mít hlad, nebudou, hlavní potravinou je totiž seno, to hlad zažene spolehlivě!Mám doma i granule činčila a degu pro od veresale laga,ale moc to baštit nechcou a ještě se jim do směsky může přidat i granulky pro činčilu,ale moc to osmíci nechcou.Ale určitě vlastní směsku doporučuji je to levné,víte co jste tam dali,protože spoustu směsek je pro osmáky nevhodná je tam spoustu tuku,cukry a taky barviva.Já jako pamlsek dávám zeleninovy granule z DM.Jinak jednou za čas dýňové semínko a jednou za delší dobu kousíček jablíčka.